29 خرداد 1398
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 08 مهر 1397 ساعت 09:16

منتظر شفاف سازی نرخ خوراک پتروشیمی ها از سوی وزارت نفت هستیم

به گزارش تعاون پلاست ؛ مهندس ربیعی مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس در جریان بازدید از نمایشگاه ایران پلاست افزود: نظر ما این است که باید نرخ خوراک شفاف سازی شود و مرجع آن را نیز وزارت نفت می دانیم همچنین با اطلاعاتی که به این وزارت خانه داده ایم کاملا در جریان سود دهی و یا زیان دهی پتروشیمی ها است و حتما تصمیم منصفانه ای خواهند گرفت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر عملکرد بورس کالا نیز افزود: مکانیزم بورس هم در مورد اوراق بهادار و هم کالا قابل قبول است، اما مشروط بر این که از ماهیت اصلی خود که بر پایه عرضه و تقاضا است خارج نشود.

وی در ادامه افزود : متاسفانه در چند هفته گذشته به علت قیمت گذاری مشخص و محدود کردن سقف رقابتی مکانیزم‌ عرضه و تقاضا مختل می شد و این روند باعث‌ جهش بی رویه تقاضا درپنج ماه سال جاری نسبت  به پنج ماه سال گذشته در بورس کالا بود به طوری که تقاضا از بورس کالا به ۳ برابر افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: این روند نشان می داد که افرادی وارد بورس کالا شده اند که تولید کننده واقعی نیستند، در حالی که در این مدت صنعتی نیز به وجود نیامده است.

وی گفت : مکانیزیم ناقص عرضه و تقاضا در بورس کالا و همچنین قیمت پایین محصولات پتروشیمی موجب شد تا دلالان وارد بورس شده و این محصولات را خریداری کرده و در بازار آزاد با قیمت های بالاتر به مصرف کنندگان واقعی و یا این محصولات را صادر کرده و ارز آن را در بازار آزاد به فروش می رساندند.

وی ادامه‌داد : این روند موجب نارضایتی پتروشیمی ها و صنایع پایین دستی شد که البته خوشبختانه با جلساتی که میان وزارت نفت، وزارت صنعت معدن تجارت و بورس کالا گذاشته شد پذیرفته شد که سقف رقابت برداشته شود و مکانیزم عرضه و تقاضا به درستی صورت بگیرد، از طرفی ما نیز معتقد هستیم این روند باعث خواهد شد کالاهای پتروشیمی ارزانتر به دست مصرف کننده واقعی برسد؛ زیرا از این چرخه دلال های بورس کالا حذف شده و  مواد اولیه راحت تر و ارزانتر به دست تولید کننده واقعی خواهد رسید.