27 دی 1398
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 22 مهر 1397 ساعت 09:56

عضو هیات مدیره انجمن پلیمر و پلاستیک اصفهان: افزایش 300 درصدی قیمت محصولات پلیمری و پلاستیک در اصفهان

به گزارش تعاون پلاست ؛  عضو هیات مدیره انجمن پلیمر و پلاستیک اصفهان گفت: کمبود مواد اولیه واحدهای تولیدی پلیمر و پلاستیک منجر به افزایش 300 درصدی قیمت محصولات شده است.
مسعود جمالی در پاسخ به این پرسش که علت به وجود آمدن این وضعیت چیست، افزود: پتروشیمی ها در 6 ماه گذشته مواد اولیه کافی را در اختیار تولیدکنندگان قرار نداده اند و همین مسئله منجر به افزایش نجومی قیمت ها شده است.
وی با بیان این که بخشی از مواد اولیه مورد نیاز صنایع پلیمر و پلاستیک توسط پتروشیمی ها صادر می شود، گفت: براساس قانون، کالاهای تولیدی یارانه ای باید در 3 مرحله در بازار داخلی عرضه شوند و اگر خریداری وجود نداشت، مشمول صادرت می شوند.
عضو هیات مدیره انجمن پلیمر و پلاستیک اصفهان افزود: در حال حاضر، مواد اولیه در حالی توسط  پتروشیمی ها صادر می شود که واحدهای تولیدی پلیمری و پلاستیک با کمبود عرضه مواد اولیه  در بورس مواجه هستند و اگر قانون به درستی اجرا شود بخش زیادی از مشکلات حل می شود.
وی با بیان این که نیروهای واسطه ای و امضاهای خاص خارج از بورس باعث تشدید مشکلات شده، گفت: دلال ها با کدهای غیر واقعی بهین یاب و زد و بندهای خاص اقدام به خرید انبوه مواد اولیه می کنند و با چند برابر قیمت در بازار آزاد به فروش می رسانند.
جمالی افزود: اتاق بازرگانی، انجمن پلیمر و پلاستیک آمادگی خود را برای پالایش و رصد کدهای بهین یاب واقعی و غیرواقعی اعلام کرده اند تا راه های سوء استفاده بسته شود اما وزارت صمت تاکنون اقدامی برای حل این مشکل انجام نداده است.
وی گفت: قیمت گذاری نادرست برای فروش مواد اولیه، ضربات سنگینی را به واحدهای تولیدی وارد کرده و اگر این روند اصلاح نشود بدون شک با زوال این صنایع مواجه خواهیم شد.
نایب رئیس کمیسیون بهبود فضای کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان افزود: در حال حاضر، 400 واحد تولیدی پلیمر در اصفهان فعالیت می کنند و نباید قدرت رقابت پذیری تولیدکنندگان داخلی کاهش یابد.