21 آبان 1398
RSS Yahoo Delicious
سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 10:15

ایران آماده تولید 13 محصول جدید پتروشیمی به اروپا شد/ پتروشیمی جم به انحصار غول پلیمر ایتالیا پایان داد

 ایران آماده تولید 13 محصول جدید پتروشیمی به اروپا شد/ پتروشیمی جم به انحصار غول پلیمر ایتالیا پایان داد

به گزارش تعاون پلاست ؛  همزمان با آغاز شمارش معکوس تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و سفر هیات‌هایی از سابیک عربستان به کشورهای خریدار محصولات پتروشیمی و پلیمری برای توقف خرید از ایران، صنعت پتروشیمی برای مقابله با تحریم‌ها برگ برنده جدید رو کرد.

 یکی از مهمترین تاکتیک‌های مقابله با تحریم در بازار پتروشیمی متنوع‌سازی سبد تولید محصولات پلیمری بوده به طوری که هر چه محصولات متنوع‌تری در صنعت پتروشیمی تولید و عرضه شود، قدرت چانه زنی برای بازاریابی، فروش و صادرات محصولات افزایش می یابد.

 در این راستا برای نخستین بار در صنعت پتروشیمی ایران، با شکستن انحصار برخی از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی از جمله شرکت «ورسالیس» ایتالیا امکان تولید 13 گرید جدید محصولات پلیمری فراهم شده که با تولید این محصولات علاوه بر تامین نیازهای صنایع تکمیلی داخلی و امکان کسب ارزش افزوده بیشتر زمینه توسعه بازارهای صادراتی هم فراهم شده است.

 گریدهای استراتژیک و خاصی هم چون گریدهای فیلم سه لایه، قالب گیری دورانی، نخ و الیاف، سه نوع گرید برای آبیاری قطره ای و گرید فیلم با شفافیت بالا، گرید سپر و باک خودرو در پتروشیمی جم فراهم شده است.

«سیدحسین میرافضلی» مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم با اشاره به طراحی و تولید 13 گرید جدید محصولات پلیمری، گفت: با طراحی و تولید این 13 گرید محصول پتروشیمی ارزش افزوده ای معادل 50 میلیون دلار در سال عاید صنعت پتروشیمی کشور شده که در صورت تکمیل زنجیره ارزش این محصولات در صنایع تکمیلی پتروشیمی در مجموع سالانه معادل 100 میلیون دلار ارزش افزوده حاصل خواهد شد.

 ایران آماده تولید 13 محصول جدید پتروشیمی به اروپا شد

 مهمترین مزیت تولید محصولات جدید پلیمری در پتروشیمی جم را در کنار متنوع سازی سبد تولید، صادرات به بازارهای جدید اروپایی و آسیایی بوده به طوری که برای نخستین بار ایران آماده صادرات 13 محصول جدید پلیمری به بازارهای آسیایی و به ویژه اروپایی می شود.

 «سعید شیردل» مدیر بازرگانی پتروشیمی جم از اروپا به عنوان یکی از بازارهایی نام برد که امکان صادرات محصولات جدید پلیمری ایران وجود دارد، تصریح کرد: علاوه بر اروپا، کشورهای حوزه آسیای میانه، مرکزی، قفقاز، روسیه، ترکیه، هند و چین هم از بازارهای خریدار این محصولات استراتژیک پلیمری هستند.

 بهره‌برداری از اولین پارک ABS ایران با مشارکت ایتالیایی‌ها

 همزمان با تولید 13 گرید محصولات جدید پلیمری، اولین پارک تولید محصولات زنجیره رابر و ABS صنعت پتروشیمی کشور هم آماده بهره برداری شده است.

 «حسین صفاری» رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل پتروشیمی جم با بیان اینکه مجتمع تولید رابر پتروشیمی جم، اولین و تنها تولیدکننده سه محصول SBS، SB و LCBR در هفت گرید پرکاربرد در صنعت پتروشیمی کشور است، گفت: لایسنس این مجتمع از شرکت ورسالیس ایتالیا  و مهندسی پایه طرح توسط شرکت تکنی مونت ایتالیا تأمین‌شده است.

 به گفته وی این طرح بر اساس فرآیند Batch و باقابلیت تولید طیف وسیعی از انواع گریدها طراحی‌شده و بر اساس برنامه زمان بندی تا اواسط سال آینده این پروژه به بهره برداری خواهد رسید ضمن آنکه واحد ABS پتروشیمی جم هم به عنوان اولین و تنها تولیدکننده ABS با تکنولوژی Continuous Mass در ۹ گرید پرکاربرد بر اساس تقاضای بازار بوده که با لایسنس ورسالیس و مهندسی تکنی مونت ایتالیا امسال راه اندازی خواهد شد.