29 دی 1398
RSS Yahoo Delicious
پنج شنبه, 26 مهر 1397 ساعت 11:45

تقدیر از تعاونی پلاستیک استان تهران در نخستین همایش تولید و توسعه پایدار، صنایع پایین دستی پتروشیمی و تعاون

به گزارش تعاون پلاست : نخستین همایش تولید و توسعه پایدار، صنایع پایین دستی پتروشیمی و تعاون با هدف معرفی تعاونی های توزیعی، نقش تعاونی های توزیعی در اقتصاد مقاومتی و سطح صادرات، معرفی تعاونی های توزیعی در حوزه پتروشیمی و بررسی فرآیند حمایت از تعاونی ها و روش های تامین مالی با حضور انوشیروان محسن بندپی سرپرست وزارت تعاون، کارو ر فاه اجتماعی، سید حمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی، امیرهامونی مدیرعامل فرابورس، حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اکبرترکان رییس هیات مدیره شستا، احمد مهدوی ابهری عضو انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ، سیدرضا نوروز زاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا، عادل بهزادی مدیرتامین مالی و مطالبات راهبردی شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، سیدمحمدحسین مولاخواه مدیرکل نظارت برکالاهای غیرفلزی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و حسین دُر عضو اتاق تعاون ایران برگزارشد.


رشد سهم تعاونی‌های حوزه پتروشیمی در معاملات بورس کالا


مدیرعامل بورس کالا گفت: براساس آمار معاملات بورس کالا، سهم تعاونی‌ها از حجم و ارزش معاملات پتروشیمی‌ها در شش ماهه اول امسال افزایش یافته است.

مدیرعامل بورس کالای ایران به عنوان یکی از سخنرانان اصلی این همایش به تشریح ظرفیت های بورس کالا در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی با نگاهی به تعاونی ها پرداخت و گفت: در خصوص انطباق کارکردها، اقدامات و برنامه های بورس کالای ایران با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی می توان به بندهای قانونی اشاره کرد. بند ۱ سیاست های اقتصاد مقاومتی پیرامون به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی است.

در راستای اجرای این بند قانونی در بورس کالا، امکان ایجاد بازاری ملی و در دسترس برای کلیه فعالان اقتصاد و بهبود مشارکت با تسهیل و تشویق همکاری‌های جمعی و توسعه تالارهای منطقه‌ای بورس کالای ایران در نقاط مختلف کشور وجود دارد و باید به موضوع فرهنگ‌سازی در کنار توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی به منظور ایجاد دسترسی کم هزینه به معاملات توجه داشت.


حامد سلطانی نژاد به سایر بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و اظهار داشت: در خصوص بند ۳ این سیاست ها، بورس کالا می تواند به مزیت های مناطق کشور و به کارگیری ظرفیت و قابلیت های متنوع جغرافیایی با ایجاد بازاری ملی کمک کند.


وی ادامه داد: در این زمینه اگر بورس کالای ایران با انبارها پیوند بخورد، عرضه محصولات مختلف می تواند در این بازار تسهیل شده و امکان دسترسی دقیق، شفاف و لحظه ای از کالاهای موجود در انبارهای پذیرش شده وجود دارد.


وی در خصوص بند ۵ سیاست های اقتصاد مقاومتی پیرامون سهم بری عادلانه عوامل در زنجیره تولید تا مصرف از امکان تسهیل کشف نرخ منصفانه با از بین بردن ناکارایی بازارها و موقعیت های آربیتراژ در بستر بورس سخن گفت واظهار داشت: در بندهای ۶، ۱۰، ۱۲ و ۱۳ این سیاست ها نیز امکان بسترسازی برای همکاری بین بورس‌های کالایی کشورهای منطقه در جهت ایجاد تنوع در مبادی تامین کالاهای وارداتی با هدف کاهش وابستگی به چند کشور محدود و خاص وجود دارد.


سلطانی نژاد ادامه داد: همچنین امکان شکل‌دهی بازارهای جدید و تنوع‌بخشی پیوندهای اقتصادی با کشورها به ویژه کشورهای منطقه و استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و ایجاد تنوع در روش‌های فروش کالاهای صادراتی با توسعه معاملات تالار صادراتی نیز از جمله کارکردهای بورس است که با سیاست های مذکور انطباق دارد. افزایش همکاری‌ها با مناطق آزاد در جهت گسترش و تسهیل صادرات کالا و تامین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج کشور و ایجاد تالارهای معاملاتی در مناطق آزاد اقتصادی نیز به کمک ساختارهای بورس کالا امکان پذیر است.


وی افزود: در خصوص شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و جلوگیری از زمینه های فسادزا که در بند ۱۹ این سیاست ها آمده، بورس کالا می تواند بستری شفاف را برای معاملات حوزه کالایی کشور فراهم کرده و آمار معاملات را به صورت لحظه ای و الکترونیک منتشر کند. همچنین بهبود تجارت و چرخه مبادله کالاها با استفاده از ابزارهای نوین مالی و مبتنی بر نظام بازار و همکاری با سازمان استاندارد در تدوین استاندارد کالاها، الزام به مبادله کالاهای استاندارد و نیز توسعه نظام انبارداری استاندارد نیز در بستر بورس امکان پذیر است.


رشد سهم تعاونی ها در معاملات بورس کالا


در ادامه، سلطانی نژاد با معرفی کلی ابزارهای مالی در بورس کالا، در خصوص کارکردهای ابزار گواهی سپرده کالایی گفت: در بورس کالا معاملات به شیوه های مختلف انجام می شود که معاملات نقدی، نسیه و سلف، قراردادهای آتی و اختیار معاملات، گواهی سپرده کالایی، صندوق های کالایی، قراردادهای سلف موازی استاندارد و اوراق خرید دین، کشف پریمیوم و پیمان های آتی انواع روش های معاملاتی در این بازار است.

وی با اشاره به اینکه معاملات صنعت پتروشیمی در بازار فیزیکی انجام می شود ، گفت: در بازار نقدی معاملات  محصولات پتروشیمی در ۶ ماهه اول سال گذشته ۱.۹۳ میلیون تن محصول بوده که این رقم با رشد قابل ملاحظه ای به ۲.۴۳ میلیون تن رسیده است. از این میزان تعاونی ها در نیمه نخست سال ۹۶ حدود ۲۷۰ هزار تن محصول را در بورس معامله کرده اند که این رقم در مدت مشابه سال جاری به ۳۴۹ هزار تن رسیده است و براساس آن می توان گفت سهم تعاونی ها از حجم و ارزش معاملات پتروشیمی ها در شش ماهه اول امسال به ترتیب ۱۴ و ۱۶ درصد بوده است که بازهم ضروری است تعاونی ها حضور خود را در بورس افزایش دهند.


سلطانی نژاد تاکید کرد: یکی از خواص موجود در بورس آن است که می تواند پس از انجام یک معامله واکنش ها و بازخورد را در بازار مشاهده کرد که مرور آمار معاملات بورس به صورت شفاف می تواند در تحقق اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی کمک کند.


وی به کارکرد ابزار کشف پریمیوم در بورس های کالایی دنیا اشاره کرد و گفت: کشف پریمیوم ابزاری است که در بورس های دنیا بسیار رواج یافته و می تواند نیاز تولیدکننده و مصرف کننده را برطرف کرده و اطمینانی را از قیمت ها نیز فراهم می کند که در یک فضای رقابتی تعیین می شود. این ابزار را می توان با دید تامین مالی تولیدکننده و خریدار عملیاتی کرد و کمک می کند منابعی خارج از صنعت به تولید تزریق شود.


پیشنهادات به منظور بهبود و توسعه صنعت پتروشیمی


وی به تعاونی ها پیشنهاد کرد از ابزارهای مختلف موجود در بورس برای تامین مالی، توزیع کالاها و ایجاد امنیت در معاملات استفاده کنند.


سلطانی نژاد در پایان سخنان خود ضمن ارایه پیشنهادات در خصوص بهبود روند معاملات و توسعه صنعت پتروشیمی گفت: لازم به نظر می رسد دولت از توسعه معاملات در بورس کالای ایران با توجه به انطباق عملکرد بورس کالای ایران با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی حمایت کند.

توسعه همکاری وزارت صمت، شرکت‌های پتروشیمی، تعاونی‌های توزیعی و صنایع پایین‌دستی با بورس کالای ایران به منظور ارتقای نظارت بر عملکرد بازار و افزایش کارایی زنجیره‌های تولیدی نیز لازم به نظر می رسد. همچنین پیشنهاد می شود صنعت پتروشیمی از ابزارهای تأمین مالی بورس کالای ایران بهره‌گیری کرده و از انعقاد قراردادهای بلندمدت جهت تأمین مواد اولیه با استفاده از ابزار کشف پریمیوم استفاده کنند.

معاون وزیر کار گفت: 85 درصد محصولات و مواد پتروشیمی توسط واسطه‌ها و دلالان توزیع می‌شود.
سید‌حمید کلانتری ۱۵ درصد عرضه محصولات پتروشیمی را متعلق به تعاونی‌ها دانست و گفت: این سهم باید افزایش یابد و تعاونی‌های بیشتری در این حوزه فعال شوند تا هم سیاست‌های اصل ۴۴ بهتر به اجرا درآید و هم خصوصی‌سازی واقعی شکل بگیرد. کلانتری در عین حال انجام فعالیت‌های اقتصادی در قالب حرکت‌های جمعی را موجب کاهش قیمت تمام شده، رقابت‌پذیری بهتر و فروش توام با بازاریابی و عرضه مناسب دانست و گفت: چرا وقتی قیمت دلار متغیر می‌شود مواد اولیه واحدهای پایین دست را از طریق تعاونی‌ها تامین نمی‌کنیم که ارزان‌تر در‌آید؟ ما آن را صادر می‌کنیم که ارز بیشتری به دست بیاوریم و تولید داخل را زمین‌گیر می‌کنیم.

 حمید کلانتری با اعلام این مطلب در همایش صنایع پایین دستی پتروشیمی و تعاون گفت: فقط 15 درصد از توزیع محصولات پتروشیمی به عهده تعاونی‌هاست و این در حالی است که ما 2100 شرکت فعال در حوزه پتروشیمی و 108 تعاونی تامین نیاز با 5480 واحد صنعتی داریم.


وی ادامه داد: یکی‌دیگر از مشکلات ما بحث تامین مواد اولیه برای صنایع پایین دستی پتروشیمی است. در دوران نوسانات ارزی مواد اولیه مورد نیاز این صنایع برای کسب ارز بیشتر خام فروشی می‌شود که این امر واحدهای تولیدی را تعطیل می کند.


کلانتری با تاکید بر حمایت از تعاونی‌ها تصریح کرد: در حال حاضر که شستا قرار است شرکت‌های خود را در راستای اجرای اصل 44 واگذار کند باید به نحوی این واگذاری‌ها انجام شود که تعاونی‌ها در اولویت قرار بگیرند و بتوانند سهم شرکت‌ها را خریداری کنند.


معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: باید به ایجاد ارزش افزوده توجه کرد و مانع خام‌فروشی شد و در این مسیر تعاونی‌ها بهترین گزینه هستند زیرا می‌توانند 100 تا 300 درصد خلق ارزش افزوده کنند.


کلانتری گفت: برای رسیدن به رشد اقتصادی باید اولویت را به تامین مواد اولیه برای تولیدی‌های کشور و تشکل‌ها اختصاص دهیم.


وی با تاکید بر ضرورت حذف واسطه‌ها اظهار داشت: در دوران تحریم رانت‌خواری و سوء‌استفاده زیاد می‌شود اما تعاونی‌های توزیعی می‌توانند بهترین راهکار برای مقابله با این پدیده‌های منفی باشند.


 نقش تعاونی های توزیعی در اقتصاد مقاومتی و سطح صادرات


یعقوب رستمی مدیرکل دفتر تعاونی های توزیعی هدف از برگزاری این همایش را معرفی تعاونی های توزیعی، نقش تعاونی های توزیعی در اقتصاد مقاومتی و سطح صادرات، معرفی تعاونی های توزیعی در حوزه پتروشیمی و بررسی فرآیند حمایت از تعاونی ها و روش های تامین مالی عنوان کرد.


به گفته  رستمی درحال حاضر کمتر از 20 درصد واحدهای پایین دستی صنایع پتروشیمی درزیر مجموعه تعاونی ها فعالیت می کنند که این همایش بدنبال یافتن راهکارهایی برای افزایش سهم تعاونی ها در بخش پایین دستی صنعت پتروشیمی است.


دراین همایش یک روزه که در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می شود، از تعاونی های برتر در حوزه صنایع پایین دستی پتروشیمی تقدیر شد.


لازم به ذکر است : و درپایان این همایش از تعاونی های برتر مورد تقدیر قرار دادن که  تعاونی پلاستیک استان تهران هم به عنوان تعاونی برتر مورد تقدیر قرار گرفت.

شرکت های تعاونی منتخب در این همایش شامل :

خرازی فر : مدیر عامل تعاونی پی وی سی

محمدرضا حیدری : تعاونی پلاستیک استان تهران

کربلایی : مدیر عامل تعاون تولیدکنندگان مواد بهداشتی ؛ آرایشی و شوینده

ملک : مدیر عامل تعاونی صنایع شیمیایی و سلولوزی

صابر : مدیر عامل تولیدکنندگان پارافین