27 دی 1398
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 09:59

تلاش برای کاهش واردات از چین و ایران؛ افتتاح واحد پتروشیمی 3/4 میلیارد دلاری در ترکمنستان

به گزارش تعاون پلاست ؛ این کشور آسیای مرکزی در تلاش است سود بیشتری از گاز طبیعی کسب کند و نیز وابستگی خود به صادرات به چین و ایران را کاهش دهد


این واحد جدید در منطقه‌ی کیانلی در ترکمنستان و توسط شرکت‌های TOYO Engineering از ژاپن و LG International و Hyundai Engineering از کره‌ی جنوبی ساخته شده است. 

 ترکمنستان روز چهارشنبه یک واحد پتروشیمی 3/4 میلیارد دلاری را افتتاح کرد؛ این کشور آسیای مرکزی در تلاش است سود بیشتری از گاز طبیعی کسب کند و نیز وابستگی خود به صادرات به چین و ایران را کاهش دهد.

بنا به گفته‌ی میراتگِلدی مِرِدُو، مدیر بخش سوخت و انرژی ترکمنستان، این واحد قرار است با پردازش 5 میلیارد متر مکعب گاز در هر سال، 386 هزار تن پلی اتیلن و بیش از 81 هزار تن پلی پروپیلن را تولید کند که هر دو برای تولید پلاستیک کاربرد دارند.

قربان‌قلی بردی‌محمدف، رئیس‌جمهور ترکمستان، که در افتتاح این مجتمع در ناحیه‌ی ساحلی دریای خزر حضور پیدا کرده بود، از این پروژه به‌عنوان بخشی از «برنامه‌های گسترده برای تنوع بخشیدن به حامل‌های انرژی ترکمنستان و به‌منظور افزایش توان صادراتی در اقتصاد کشور از طریق آغاز تولید فراورده‌های گازی و شیمیایی مورد نیاز بازارهای جهانی» یاد کرد.

اگرچه ترکمنستان از حیث برخورداری از منابع گازی در دنیا چهارم است، اما انزوای این کشور باعث برای بهره‌برداری کامل از این منابع تلاش‌های سختی بکند.

وقتی روسیه سه سال پیش تصمیم گرفت وارداتی از ترکمنستان را متوقف کند، وابستگی ترکمنستان به چند کشور مشتری همسایه ایجاد شد و تنها چین و ایران به‌عنوان مشتریان این کشور باقی ماندند. اما روسیه قرار است سال آینده واردات را از سر بگیرد.

مواد شیمیایی تولید شده در این واحد تولیدی به چین، هند، ترکیه، اروپا و دیگر کشورهای آسیای مرکزی از طریق بندری جدید صادر خواهد شد.

سرمایه‌گذاری این واحد تولیدی که توسط یک کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های TOYO Engineering از ژاپن وLG International و Hyundai Engineering از کره‌ی جنوبی ساخته شده، توسط موسسه‌ی مالی Japan Bank for International Cooperation از ژاپن انجام شده است.