21 آبان 1398
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 05 آبان 1397 ساعت 11:34

معاون کل سازمان توسعه ی تجارت خبر داد: صادرات غیر نفتی ایران 10 هزار درصد رشد داشته است

به گزارش تعاون پلاست ؛ معاون کل سازمان توسعه تجارت گفت: طیّ 4 دهه ی گذشته 50 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم که در مجموع نوید بخش رشد 10 هزار درصدی این عرصه است.
مهندس محمد رضا مودودی،معاون کل سازمان توسعه ی تجارت با موضوع تکمیل ظرفیت های کیفی در تولید با محوریت بهره گیری از مزیت های همزمان داخل و خارج به منظور برون زایی بیان داشت: اقتصاد ایران اگر صادرات را در کنار خود نداشته باشد امکان رشد (چه در داخل و چه در سطح بین المللی) را نخواهد داشت لذا به نظر من مهم ترین عنصری که می تواند تضمین کننده ی آینده ی اقتصادی کشور باشد ارتباطات جهانی است.
وی افزود: ارتباطات جهانی با مبادله ی کالا و نیز دانش فنی صورت می گیرد ضمن اینکه من فکر می کنم بزرگ ترین ویژگی یک کشور صادراتی این است که به لحاظ فنی_تکنولوژی و نیز علمی بتواند سطح خود را ارتقاء داده و درآمد ارزی بالایی را نیز کسب نماید که خود می تواند مبدا سرمایه گذاری های بعدی باشد.
معاون کل سازمان توسعه ی تجارت تصریح کرد: در عرصه ی صادرات غیر نفتی طیّ 4 دهه ی گذشته رقمی قریب 10 هزار درصد رشد را تجربه کرده ایم و نیز از حدود 500 میلیون دلار در سال 1396 به مرز 50 میلیارد دلار دست یافته ایم.
وی خاطر نشان کرد: در این 4 دهه اگر چه مدام دچار بحران های متعدد سیاسی و بین المللی بوده و سایه ی تحریم ها بر سر اقتصاد کشور سنگینی می کرد اما آهنگ رشد صادرات ایران تضعیف نشد.
مودودی در رادیو گفت وگو اذعان کرد: در شرایط بد اقتصادی سال 1397 و با وجود شوک های ارزی و با وجود رقم 23 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی می توان گفت 13 درصد نسبت به 6 ماهه ی سال گذشته رشد داشته ایم.
معاون کل سازمان توسعه ی تجارت در پاسخ به این سوال که نقش صادرات بر ارتقای کیفیت چگونه اثبات می شود؟ به رادیو گفت و گو گفت: اگر کیفیت عالی وجود نداشته باشد ما نمی توانیم صادرات داشته باشیم بعبارت دیگر حداقل اش این است که صادرات پایدار نمی توانیم داشته باشیم ضمن اینکه کیفیت را نمی توان از محصول صادراتی حذف کرد.
وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه به منظور بسترسازی صادراتی کدام مولفه باید وجود داشته باشد؟ اظهار داشت: در این عرصه زحمت های فراوانی کشیده شده است ضمن آنکه در عرصه ی تولیدات هم زمانی که خریداران حرفه ای داشته باشیم می توانیم گرایش خود را به سمت محصولات با کیفیت و نیز تکنولوژی بالا افزایش دهیم.
مهندس مودودی در پایان سخنان خود در رادیو گفت و گو تصریح کرد: اگر خواهان دستیابی به نرخ 21 و 7 دهم درصدی رشد در قانون برنامه ی ششم هستیم لازم است سالانه رقم 65 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شود اما نکته ی مهم این است که در کدام پروژه ی صادراتی این سهم از سرمایه گذاری را صورت داده ایم؟